روزهای مابین یکشنبه نخل تا پنج‌شنبه فرمان در این هفته به عنوان دوشنبه مقدس ، سه‌شنبه مقدس چهارشنبه مقدس نام‌گذاری شده‌اند.

در دوشنبه مقدس بر طبق روایت انجیل یوحنا ( باب ۱۲ ۱-۱۱) عیسی در این روز ایلعازر را از مردگان برخیزانید آنگاه شخصی به‌نام مریم پاهای عیسی را با عطر سنبل خالص شستشو می‌دهد و سپس با موهای خود پاهایش را خشک می‌کند.

در سه‌شنبه مقدس بر طبق انجیل یوحنا (۱۳: ۲۱-۳۸) عیسی از خیانت یکی از یاران و انکار سه‌گانۀ عیسی توسط پطرس پیش از بانگ خروس خبر می‌دهد.

در چهارشنبه مقدس که گاهاً چهارشنبه بزرگ و مقدس خوانده می‌شود، یهودا اسخریوطی نزد کاهنۀ بزرگ یهود می‌رود و با خیانت به عیسی محل اقامت او و دیگر حواریون را برای آنان بازگو و افشا می‌کند.

این روز پنجمین روز از هفته مقدس و پیش از آدینه نیک است و گاه با نام پنج‌شنبه میثاق و یا پنج‌شنبه اسرارآمیز از آن یاد می‌شود.بر اساس تعالیم اناجیل، (انجیل یوحنا ۱۳) عیسی پاهای شاگردان خود را شست و این را به رسمی برای معتقدین باورمند به آیین مسیحیت قرار داد. عیسی با اینکه می‌دانست که پدر همه چیز را بدست او داده است و از نزد خدا آمده و به جانب خدا می‌رود

از شام برخاست و جامه خود را بیرون کرد و دستمالی گرفته، به کمر بست.

پس آب در لگن ریخته، شروع کرد به شستن پایهای شاگردان و خشکانیدن آنها با دستمالی که بر کمر داشت.

پس چون به شمعون پطرس رسید، او به وی گفت: ای آقا تو پایهای مرا می‌شویی؟

عیسی در جواب وی گفت: آنچه من می‌کنم الان تو نمی‌دانی، لکن بعد خواهی فهمید.

پطرس به او گفت: پایهای مرا هرگز نخواهی شست. عیسی او را پاسخ داد: اگر تو را نشویم تو را با من نصیبی نیست.

شمعون پطرس بدو گفت: ای آقا نه پایهای مرا و بس، بلکه دستها و سر مرا نیز.

در انجیل متی (۲۶ : ۲۶ –۲۸ ) آیین شام خداوند به صورت کلی‌تر شرح داده شده است:

چون هنوز مشغول خوردن بودند، عیسی نان را برگرفت و پس از شکرگزاری، پاره کرد و به شاگردان داد و فرمود: «بگیرید، بخورید؛ این است بدن من.» 
سپس جام را برگرفت و پس از شکرگزاری آن را به شاگردان داد و گفت: «همۀ شما از این بنوشید. این است خون من

برای عهد [جدید] که به‌خاطر بسیاری به‌جهت آمرزش گناهان ریخته می‌شود.

آدینهٔ نیک‌روزی است که مسیحیان به مناسبت گرامیداشت روز مصلوب شدن و مرگ عیسی مسیح آن را گرامی می‌دارند. این یک رویداد مهم در مسیحیت است، که نشان دهنده فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌ها و درد و رنج در زندگی عیسی مسیح است. مصلوب شدن، اوج تعدادی از حوادث در هفته مقدس است، از جمله: خود بازگشت پیروزمندانه عیسی مسیح به بیت‌المقدس در یکشنبهٔ نخل، شستن پاهای شاگردان توسط مسیح و شام آخر عیسی مسیح در پنجشنبهٔ عذاب و رنج.

شنبه مقدس یا شب عید پاک، روز پس از جمعه نیک است. این روز یادبود روزی ست که پیکر عیسای مسیح درون مقبره گذاشته شد.

یکشنبه روز عید پاک، روزی است که عیسی از مردگان برخاسته و 40 روز بر زمین زندگی می کند و بعد به آسمان می رود.

با آرزوی برکات در این هفته مقدس برای شما مسیحیان عزیز

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تهويه نوين ايرانيان تبدیل گفتار به متن ایران اسپورت - معرفی لباس ورزشی و لوازم بدنسازی سه لاور موسسه خدمات ثبتی بگو از عشق اشارات اهل نظر پیچک